Μετά την επιτυχία που είχαν οι δράσεις “Δωρεάν Διανομή Γευμάτων προς όλους” της Δομής «Παροχής Συσσιτίου»του Δήμου Βύρωνα σε συνεργασία με την κοινωνική κουζίνα «Ο Άλλος Άνθρωπος» που παρασκευάζει και προσφέρει αφιλοκερδώς τα γεύματα που διανέμονται, έχει προγραμματιστεί η επόμενη συνάντηση στις 11/1/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:00 – 14.00, στο πάρκο “Καραολή και Δημητρίου” (πλησίον Παλαιών Πατρών Γερμανού) όπου σας προσκαλούμε να μαγειρέψουμε και να γευματίσουμε όλοι μαζί. Στόχος μας είναι να αφυπνιστούν συνειδήσεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς απέναντι σε συνανθρώπους που βρίσκονται σε λιγότερο ευνοϊκή θέση.
Στην εκδήλωση θα λάβει μέρος το 3ο Λύκειο Βύρωνα και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου προσφέροντας τα υλικά που θα χρειαστούν για την παρασκευή των γευμάτων, καθώς και βοηθώντας στη διαδικασία προετοιμασίας και διανομής των δωρεάν γευμάτων.
Οι κάτοικοι της περιοχής την ημέρα αυτή, θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να αποκομίσουν τη γνώση και την εμπειρία με ποιους τρόπους μπορούν να βοηθήσουν και να στηρίξουν το έργο που επιτελείται και αφορά όλους μας.
“Ελάτε όλοι μαζί να απολαύσουμε γεύματα αγάπης και να μοιραστούμε τη χαρά της προσφοράς και της αλληλεγγύης!!!
Όσοι επιθυμούν, ως ένδειξη αγάπης για τον συνάνθρωπο, μπορούν να προσφέρουν τρόφιμα μακράς διαρκείας (όσπρια, αλεύρι, ζάχαρη, ελαιόλαδο, ντοματοχυμό, γάλα) με σκοπό την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Κοινωνικού Παντοπωλείου και Παροχής Συσσιτίου του Δήμου μας.
Σας υπενθυμίζουμε πως η δράση “Δωρεάν Διανομή Γευμάτων προς όλους” πραγματοποιείται κάθε πρώτη Παρασκευή του μήνα, αλλά η εν λόγω δράση θα μεταφερθεί τη δεύτερη Παρασκευή 11-1-2019 και ώρα 12:00 λόγω εορτών.
Πληροφορίες Επικοινωνίας:
Δ/νση: Ιθώμης 6, Βύρωνα (Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο-Παροχή Συσσίτιου)
Τηλέφωνο: 210-7653054
Email: koin.sissitio@dimosbyrona.gr
Facebook: Κοινωνικό Παντοπωλείο-Παροχής Συσσιτίου Δήμου Βύρωνα” αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.