Η προκήρυξη για πρόσληψη γιατρού για τον Δήμο Πρεσπών λήγει την άλλη εβδομάδα και η δημοτική αρχή βρήκε τρόπο να στηρίξει όποιον αποφασίσει να καταθέσει αίτηση.
Επιμίσθιο 300 ευρώ το μήνα για τις ανάγκες στέγασης και σίτισής του, το οποίο θα πάρει με την προσκόμιση των απαραίτητων αποδείξεων, αποφάσισε ομόφωνα το Δημοτικό Συμβούλιο Πρεσπών να χορηγείται στον πρώτο γιατρό – Επιμελητή Β’ που θα στελεχώσει το νεοσύστατο Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο Λευκώνα Πρεσπών, για όλο το διάστημα που θα παρέχει τις υπηρεσίες του στην περιοχή. Αυτό ανέφερε στο ethnos.gr ο Δήμαρχος Πρεσπών, Παναγιώτης Πασχαλίδης, σημειώνοντας ότι το δημοτικό συμβούλιο κάνει πράξη τη δυνατότητα που δίνει σε ορεινούς και νησιώτικους δήμους το άρθρο 32 του νόμου 4483/2017.
Ο ίδιος τόνισε ότι το Δημοτικό Συμβούλιο Πρεσπών πήρε την εν λόγω απόφαση, επειδή υπάρχει ο φόβος ότι οι γιατροί δε θα επιλέξουν τη συγκεκριμένη περιοχή, για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, λόγω της απόστασής της από αστικά κέντρα.«Είδαμε ότι σε άλλες προκηρύξεις που εκδόθηκαν για γιατρούς σε περιοχές πιο κοντινές σε αστικά κέντρα από τη δική μας, δεν υπήρχε κανένα ενδιαφέρον για τη στελέχωση των θέσεων. Έτσι, αποφασίσαμε να δώσουμε ένα παραπάνω κίνητρο στους γιατρούς, κάνοντας χρήση τη δυνατότητα που μας δίνει ο νόμος. Στην περιοχή μας έχουμε μεγάλη ανάγκη από γιατρούς, η οποία γίνεται μεγαλύτερη λόγω της αυξανόμενης τουριστικής ανάπτυξης», ανέφερε στο ethnos.gr ο κ. Πασχαλίδης.