Τριήμερο εργαστήριο με θέμα “Μαθαίνουμε για τις δασικές πυρκαγιές” από την WWF Ελλάς και το Κέντρο Προστασίας Δασών και Φυσικού Περιβάλλοντος – Ομάδα Άμεσης Επέμβασης Βύρωνα από τις 15 ως τις 17 Μαρτίου 2019 στο Δημοτικό Πολυχώρο ” Άστρα” στο Βύρωνα.
Στο πλαίσιο του εργαστηρίου θα παρουσιαστούν και θα συνδεθούν, με τεκμηριωμένο τρόπο, βασικές θεματικές ενότητες σχετικές με την πρόληψη και την καταστολή των δασικών πυρκαγιών και θα δοθεί μεγάλη έμφαση στην αναγνώριση κινδύνων και την ασφάλεια κατά τη δασοπυρόσβεση.
Το εργαστήριο, στο οποίο συμμετέχει και με εισηγήσεις σημαντικός αριθμός εθελοντικών ομάδων από την Αττική αλλά και άλλες περιοχές, τελεί υπό την αιγίδα της Αυτοτελούς Διεύθυνσης Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας η οποία παρακολουθεί μετέχει στην οργανωτική επιτροπή.