Ο Αντιπεριφερειάρχης Κοζάνης και υποψήφιος Δήμαρχος Εορδαίας Παναγιώτης Πλακεντάς και η ενωτική δημοτική παράταξη «Ενωμένη Εορδαία» διοργανώνουν το Σάββατο 30/3/2019, στις 18:00 στο Πνευματικό Κέντρο Πτολεμαΐδας, την παρουσίαση της διακήρυξης αρχών και την παρουσίαση προγραμματικών θέσεων καθώς και υποψηφίων Δημοτικών Συμβούλων του συνδυασμού.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι θα υπάρξει τόσο σε επίπεδο θέσεων όσο και προσώπων δυναμική εκκίνηση που θα καταστήσει την «Ενωμένη Εορδαία» στο επίκεντρο των εξελίξεων με δυναμική νίκης.
Ο Παναγιώτης Πλακεντάς γεννήθηκε και κατοικεί στην Πτολεμαΐδα. Σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός (Τ.Ε.) στο Α.Τ.Ε.Ι. Σίνδου Θεσσαλονίκης.
Έχει κατά σειρά διατελέσει:
Δημοτικός Σύμβουλος Πτολεμαΐδας (2003-2006)
Νομαρχιακός Σύμβουλος και Πρόεδρος Νομαρχιακού Συμβουλίου Κοζάνης (2007-2010)
Περιφερειακός Σύμβουλος Δυτικής Μακεδονίας (2011-2014)
Την διετία 2011-2012 εκλέγεται ο πρώτος Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Δυτικής Μακεδονίας
Επίσης είναι μέλος του Συλλόγου Μικρασιατών Πτολεμαΐδας «Η Μικρά Ασία» καθώς και τουΠοντιακού Συλλόγου Πτολεμαΐδας. Είναι παντρεμένος με την Έλλη Φιλάκη (Υπάλληλος Δ.Ε.Η.) με την οποία έχουν ένα γιο τον Νίκο.