Ένα νέο θεσμό θέλει να… εισάγει στον Δήμο Εορδαίας ο υποψήφιος Δήμαρχος της πόλης Παναγιώτης Πλακεντάς.
Ο λόγος για την «ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ».
Στόχος του θεσμού είναι να αποτελέσει τον συνδετικό κρίκο ανάμεσα στην τοπική κοινωνία και την δημοτική Αρχή καθώς και στην πρόληψη αλλά και την άμεση λύση προβλημάτων που ταλαιπωρούν τους πολίτες.
Σύμφωνα με τον σχεδιασμό του υπ. Δημάρχου Παναγιώτη Πλακεντά:
«Χωρίζουμε την πόλη σε Οικοδομικά Τετράγωνα, στα οποία για μια εβδομάδα, όλος ο στόλος του Δήμου, Υπάλληλοι κι Επιχειρήσεις (ΔΕΥΑΕ, ΔΕΤΗΠ) θα βρίσκονται εκεί και σε συνεργασία με τους πολίτες θα παρεμβαίνουν, θα διορθώνουν, θα προλαμβάνουν. Έτσι, δεν θα παρατηρούνται τα φαινόμενα η μια υπηρεσία να έπεται της άλλης καταστρέφοντας ό,τι έγινε.
Σε συνεργασία με τον Εμπορικό Σύλλογο θα προμηθευτούμε και θα διανείμουμε εργαλεία αποχιονισμού (φτυάρια), έτσι ώστε ο καθένας να αποχιονίζει το πεζοδρόμιο μπροστά από την επιχείρηση του. Ο Δήμος θα αναλαμβάνει όλους τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους».