Ο Μάκης Αγγελόπουλος προχωρά με γοργούς ρυθμούς το θέμα του γηπέδου της μπασκετικής ΑΕΚ και πέρα από τις επαφές με την κυβέρνηση έχει εξαιρετική συνεργασία και με τον Δήμο Φυλής.
Ο Δήμαρχος Φυλής, Χρήστος Παππούς και ο επικεφαλής του επιχειρησιακού προγράμματος, Γιώργος Πραχαλιάς, παρουσίασαν στον ισχυρό άνδρα της «Ένωσης» το πλαίσιο χωρικής ανασυγκρότησης της πόλης, στο οποίο υπάρχει ειδική πρόβλεψη για τη μετεγκατάσταση της ΚΑΕ ΑΕΚ αλλά και όλων των ακαδημιών του μπάσκετ αλλά και τμημάτων ομαδικών σπορ της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, με τρόπο που εναρμονίζεται πλήρως με το σχεδιασμό για οικονομική, κοινωνική και χωρική ανάπτυξη της πόλης
Ο ΔήμοςΦυλής, σύμφωνα με το sport-fm.gr, θα παρουσιάσει προσεχώς το πρόγραμμα «Φυλή 2021», στο οποίο εντάσσεται και το γήπεδο που θέλει να κάνει νέα της έδρα η ΑΕΚ. Ασφαλώς όλα δείχνουν πως αν δεν υπάρξουν γραφειοκρατικά απρόοπτα η «Ένωση» θα είναι σε θέση να μπει πολύ γρήγορα και μέσα στο 2019 στο κλειστό της Πάλης.