Σήμερα Πέμπτη 30 και την Παρασκευή 31 Μαΐου πραγματοποιείται προνυμφοκτονία σε φρεάτια και στάσιμα νερά. Επιπλέον, την Τετάρτη 5 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί προνυμφοκτονία στο Άλσος Βεΐκου.
Ο συγκεκριμένος χώρος έχει κριθεί χώρος υπερτοπικής σημασίας, και έχει συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα «Καταπολέμησης Κουνουπιών» της Περιφέρειας Αττικής (Δ/νση Υγ/κού Ελέγχου & Περιβαλλοντικής Υγιεινής, ΠΕ ΚΤ Αθηνών Περιφ. Αττικής), σε συνεργασία με το Τμήμα Υγείας και Υγιεινής της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας του Δήμου Γαλατσίου.
Οι παραπάνω εφαρμογές γίνονται από τον Απρίλιο έως το Νοέμβριο, και περιλαμβάνουν:
- Επίγειο ψεκασμό προνυμφοκτόνου σκευάσματος στα φρεάτια και στα σημεία που υπάρχει στάσιμο νερό,
- Τοποθέτηση ταμπλέτων αργής αποδέσμεσης σε φρεάτια και άλλους χώρου συλλογής ύδατος,
- τοποθέτηση παγίδων δειγματοληψίας και ελέγχου των κουνουπιών σε 40 σημεία του Δήμου.
Δε διενεργούνται αεροψεκασμοί.