Από αύριο Πέμπτη 9 Μάϊου 2019 θα δοθεί στην κυκλοφορία το τμήμα της Ε.Ο. Ιωαννίνων- Τρικάλων από τη διακλάδωση Μηλιάς Μετσόβου έως το Μαλακάσι Τρικάλων η οποία τους χειμερινούς μήνες παραμένει κλειστή με την τοποθέτηση μπάρας και την ανάλογη σήμανση. Η παράδοση στην κυκλοφορία κατέστη δυνατή μετά από συνεννόηση των Διευθύνσεων Πολιτικής Προστασίας των Περιφερειών Ηπείρου και Θεσσαλίας και μετά την ολοκλήρωση των εργασιών καθαρισμού των καταπτώσεων και του χιονιού.
Συνεδριάζει την Παρασκευή το Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας
Την Παρασκευή 10 Μαΐου 2019 και ώρα 10:00 π.μ. συνεδριάζει το Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας της Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων για το σχεδιασμό και τις δράσεις της Πολιτικής Προστασίας για την αντιμετώπιση κινδύνων λόγω των δασικών πυρκαγιών ενόψει της αντιπυρικής περιόδου έτους 2019.