Το ενδιαφέρον ιστορικό βιβλίο του “Το Ασβεστοχώρι στην Κατοχή – Η συμβολή του στο Έπος του ’40 και την Εθνική Αντίσταση” (Εκδόσεις CCITY PUBLISH), αποτέλεσμα μακρόχρονης προσπάθειας και επίμονης δημοσιογραφικής έρευνας παρουσιάζει το Σάββατο 8 Ιουνίου, στις 12 το μεσημέρι, ο συμπολίτης μας, δημοσιογράφος Νίκος Γιώτης στο Συνεδριακό Κέντρο “Νικόλαος Γερμανός” – Αίθουσα Β (Περίπτερο 8 ΔΕΘ-HELEXPO).
Στην έναρξη της εκδήλωσης θα διαβαστεί χαιρετισμός του δημάρχου Πυλαίας – Χορτιάτη, Ιγνάτιου Καϊτεζίδη ο οποίος δεν θα μπορέσει να παραστεί λόγω απουσίας του στο εξωτερικό, ενώ για το βιβλίο θα μιλήσουν ο δημοσιογράφος, πρώην πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ Πάνος Σόμπολος, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Πυλαίας-Χορτιάτη, μέλος του Δ.Σ. του Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων Ελλάδος Μιχάλης Γεράνης και ο καθηγητής Αμερικανικής Λογοτεχνίας Γιώργος Καλογεράς. Αποσπάσματα του βιβλίου θα διαβάσει ο Αλέξης Κωστάλας, ενώ την εκδήλωση θα συντονίσει ο δημοσιογράφος Βασίλης Μάστορας.
Περισσότερα: https://www.pilea-hortiatis.gr/…/opengov/press/archive/37174