Μετά τη σεισμική δόνηση που πραγματοποιήθηκε στις 12 Ιουνίου, σημειώθηκαν δύο μεγάλες καταπτώσεις βράχων στο οδόστρωμα της Π.Ε.Ο. Λιβαδειάς – Αράχοβας, χλμ θέση 23,4.
Καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας οι Τεχνικές Υπηρεσίες καθώς και η Πολιτική Προστασία της Π.Ε. Βοιωτίας διαχειρίστηκαν το συμβάν αποκαθιστώντας προσωρινά τους δύο κρατήρες που δημιουργήθηκαν. Ακολούθησε επικοινωνία με τον κ. Λέκκα, κλιμάκιο αντισεισμικής προστασίας καθώς και ενημέρωση στην Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας. Αναμένουμε τους εμπειρογνώμονες για την εκτίμηση της κατάστασης. Ταυτόχρονα , με εναερίτες θα προσπαθήσουμε να εκτιμήσουμε την κατάσταση. Η Αντιπεριφερειάρχης της Π. Ε. Βοιωτίας , Φανή Παπαθωμά, τόνισε ότι: «Η αντίδραση μας ήταν άμεση. Ευχαριστούμε την Ελληνική Αστυνομία για την άριστη συνεργασία. Παρακολουθούμε το φαινόμενο με εξειδικευμένα κλιμάκια και τοποθετούμε ειδικές πινακίδες σήμανσης για την προστασία των πολιτών μας. Είμαστε παρόντες για την αποφυγή των όποιων πιθανών ατυχημάτων».