Το έργο της ανακατασκευής της στέγης και της εγκατάστασης νέου ηλεκτρολογικού εξοπλισμού στο Δικαστικό Μέγαρο Ιωαννίνων, ανέλαβε να υλοποιήσει η Περιφέρεια.
Με απόφαση της Οικονομικής Επιτροπής εγκρίθηκε η δημοπράτησή του, με συνολικό προϋπολογισμό 543.833,93 ευρώ.
Αποκαταστάσεις ζημιών
Στην τελευταία της συνεδρίαση η Οικονομική Επιτροπή ανέδειξε προσωρινούς αναδόχους για έργα αποκατάστασης ζημιών και συγκεκριμένα για τα εξής:
- «Άμεση αποκατάσταση και αντιμετώπιση κατολισθητικών φαινομένων – καθιζήσεων στην επαρχιακή οδό Κήποι – Φραγκάδες – Λεπτοκαρυά», προϋπολογισμού 280.000 ευρώ. Ανάδοχος: Βασίλειος Κούγκουλης & ΣΙΑ Ο.Ε.
- «Άμεση κατασκευή συρματόπλεκτων κιβωτίων στις όχθες του χειμάρρου Σαρανταπόρου στη θέση Γωνιά Τ.Κ. Αθαμανίου Δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων», προϋπολογισμού 80.000 ευρώ. Ανάδοχος: Σωτήριος Σφήκας.
- «Ανακατασκευή λιθοδομών αντιστήριξης στην Τ.Κ. Βαρλαάμ της Π.Ε. Ιωαννίνων», προϋπολογισμού 70.000 ευρώ. Ανάδοχος: Ιωάννα Μπουκουβάλα.
Ηλεκτροφωτισμός σε οδικά τμήματα της Π.Ε. Πρέβεζας
Τον προσωρινό ανάδοχο (ΑΡΙΑΔΝΗ Τεχν. Κατασκευαστική ΕΕ) του έργου για τον «Ηλεκτροφωτισμό τμημάτων της Ε.Ο. Αρχάγγελου – Νεράιδας στις θέσεις Σκεπαστό, Εκκλησίες και Κορώνη και της 1ης επαρχιακής οδού στο τμήμα Άγιος Θωμάς – Άγιοι Απόστολοι Πρέβεζας», προϋπολογισμού 120.000 ευρώ, ανέδειξε στην τελευταία της συνεδρίαση η Οικονομική Επιτροπή.