Χαλάνδρι, κεντρική πλατεία απόγευμα τέλη Ιουλίου 2019… Πολιτισμός, οδική παιδεία, καθαριότητα… τι να πρωτοσχολιάσεις…
Την ανάρτηση αυτή έκανε σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης ο δημοτικός σύμβουλος Χαλανδρίου Κώστας Αγγελής, δείχνοντας μέσα από μια εικόνα το έλλειμμα παιδείας , πολιτισμού , κοινωνικής ευαισθησίας και συμπεριφοράς που μας διακρίνει σαν κοινωνία. Παράλληλα δείχνει και το έλλειμα – τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση- των υπηρεσιών καθαριότητας.
Παρατηρούμε λοιπόν δίπλα στο σύστημα υπογειοποιημένων κάδων , τα σκουπίδια να ξεχειλίζουν είτε γιατί κάποιοι ασυνείδητοι βολεύτηκαν να τα πετάξουν είτε γιατί οι κάδοι είχαν υπερχειλίσει.
Επίσης παρατηρούμε ότι ο ασυνείδητος οδηγός κατέλαβε την διάβαση των τυφλών και ταυτόχρονα κατέστρεψε και το ειδικό προστατευτικό κολωνάκι.
Σε απόσταση από τους κάδους αποριμματάτων παρατηρούμε πεταμένα αντικείμενα.
Μια φωτογραφία γεμάτη παραβάσεις , γεμάτη απανθρωπιά και ασυνειδησία … μια φωτογραφία που δεν τιμά κανένα. Ελπίζουμε η δημοτική αρχή να παρέμβει , δεν είναι δα και δύσκολο , μιλάμε για το πιο κεντρικό σημείο του Δήμου Χαλανδρίου , την κεντρική πλατεία. Ας ρίξει και καμιά κλίση προς συμόρφωση…