Με λιγότερο από έναν μήνα να απομένει μέχρι την επίσημη ανάληψη των καθηκόντων της νέας δημοτικής αρχής, ο Δήμαρχος Δυτικής Λέσβου Ταξιάρχης Βέρρος ανακοινώνει την πλήρη σύνθεση της εκτελεστικής του ομάδας αλλά και τις προτάσεις του για τους πολιτικούς προϊσταμένους στα Νομικά Πρόσωπα και στην προεδρία του δημοτικού συμβουλίου.
Η ανακοίνωση γίνεται νωρίς και κόντρα στη συνηθισμένη πρακτική που θέλει την επίσημη ενημέρωση της στελέχωσης των δημοτικών αρχών να γίνεται μετά την ορκωμοσία και μέσω «διαρροών» στον Τύπο που εντείνουν την όποια αγωνία και υποκρύπτουν και διαπραγματεύσεις. Ακριβώς διότι πρόθεση του Δημάρχου είναι να αποσαφηνιστεί πως ξεκινά κάτι πραγματικά καινούργιο στα όρια του Δήμου Δυτικής Λέσβου, αλλά και προς επίρρωση από όλους, δημότες και αιρετούς, πως απαιτείται σκληρή δουλειά για το επιτυχές στήσιμο του νέου δήμου. Σύμφωνα λοιπόν με το lesvosnews.net:
Αντιδήμαρχος Οικονομικών Γεώργιος Αλάνης
Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας και Εκτέλεσης Έργων Αυτεπιστασίας Ιορδάνης Ιορδάνου
Αντιδήμαρχος Ποιότητας Ζωής Ασανούλα Γιαννή
Αντιδήμαρχος Εθελοντισμού και Νεότητας Ζαχαρούλα Ιωακείμ
Αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών Κωνσταντίνος Πάππος
Αντιδήμαρχος Καθαριότητας Μιχάλης Ρούσσης
Αντιδήμαρχος Ανάπτυξης και Καινοτομίας Στρατής Ζαφείρης
Για τα νομικά πρόσωπα προτείνονται:
Πρωτοβάθμια Σχολική Επιτροπή Νίκος Περιβολάρης
Δευτεροβάθμια Σχολική Επιτροπή Απόστολος Βαρελτζής
Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ιωάννα Κατανάκη
Τουρισμού-Πολιτισμού-Αθλητισμού Αφροδίτη Βατή και Ανδρέας Αξής