28η Οκτωβρίου 1940. Μια επέτειος, ένας θρύλος, μια μνήμη.
Το «ΟΧΙ» είναι το μέγιστο κατόρθωμα της ενότητας και αποφασιστικότητας των Ελλήνων.
Τα γεγονότα γνωστά, χιλιοειπωμένα… όμως η 28 η Οκτωβρίου θα παραμείνει πάντα μια ζωντανή δύναμη κι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους.
Η διατήρηση της εθνικής μνήμης για μικρούς σε μέγεθος λαούς σαν το δικό μας πρέπει να αποτελεί προτεραιότητα, ιδιαίτερα στην εποχή μας, κατά την οποία η ειρήνη δεν αποτελεί δεδομένο αγαθό, για όλους τους λαούς του κόσμου.
Με αφορμή την επέτειο της 28 ης Οκτωβρίου 1940, είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας για την υπεράσπιση των υψηλών αξιών της ελευθερίας και της δημοκρατίας και ας στείλουμε το μήνυμα ότι την Ελλάδα θα την κρατήσουμε πάντα μεγάλη και ελεύθερη.