Η εκκίνηση της διαδικασίας έκπτωσης των εργολάβων σε 4 έργα που εκτελούνται στην Π.Ε. Κορινθίας -λόγω προβλημάτων που διαπιστώθηκαν στην υλοποίησή τους-, αποφασίστηκε σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην Κόρινθο, υπό τον περιφερειάρχη Πελοποννήσου Παναγιώτη Νίκα.
Στην ίδια σύσκεψη, με τη συμμετοχή του αντιπεριφερειάρχη Τάσου Γκιολή και υπηρεσιακών παραγόντων, δόθηκε εντολή να προχωρήσει η διακήρυξη για έργα ασφαλτοστρώσεων στο οδικό δίκτυο της Κορινθίας, συνολικού προϋπολογισμού 600.000 ευρώ.
Επιπλέον, εξετάστηκε η δυνατότητα για ένταξη έργων στην Π.Ε. Κορινθίας, είτε στο ΕΣΠΑ/ΠΕΠ Πελοποννήσου, είτε σε τομεακά προγράμματα υπουργείων.
Τέλος, στη διάρκεια της σύσκεψης συζητήθηκαν και θέματα που άπτονται με τη βελτίωση της εσωτερικής λειτουργίας των υπηρεσιών της Π.Ε. Κορινθίας.