Άμεση ήταν η ανταπόκριση του Δήμαρχου Γορτυνίας Ευστάθιου Κούλη , στην επιθυμία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Δημητσάνας να έχουν μια συνάντηση μαζί του , για να του εκθέσουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Όπως αναφέρουν σε ανακοίνωση τους συναντηθήκαμε με τον δήμαρχο για να μιλήσουμε για καίρια ζητήματα που αφορούν το σχολείο και τα παιδιά μας! Σε ένα πολύ ευχάριστο και θετικό κλίμα ο κ. Δήμαρχος Ευστάθιος Κούλης, μας υποδέχθηκε στο γραφείο του όπου άκουσε με προσοχή και κουβεντιάσαμε τα προβλήματα που αφορούν το σχολείο μας!
Όπως μας επισήμανε ο δήμαρχος Γορτυνίας , αποτελεί προτεραιότητα του η στήριξη του εκπαιδευτικού συστήματος στη διοικητική του περιφέρεια , ειδικά σε ένα δήμο που πρέπει να κρατήσει ζωντανά τα σχολεία και να παρέχει στα παιδιά τις καλύτερες συνθήκες μάθησης. Είμαι σε επαφή με το Υπουργείο Παιδείας και την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για δώσουμε τις λύσεις που χρειάζονται αλλά και για να αναβαθμίσουμε το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα, στα σχολεία του δήμου μας.