Ο Δήμος Κόνιτσας φιλοξενήθηκε στο περίπτερο της Περιφέρειας Ηπείρου στην 35η Διεθνή Έκθεση Τουρισμού Philoxenia 2019 στη Θεσσαλονίκη 8-10 Νοεμβρίου 2019. Η εκπροσώπηση του Δήμου υλοποιήθηκε από τον Αντιδήμαρχο Τουρισμού κ. Αριστείδη Λαζογιάννη και τον κ. Δημήτρη Λαζογιάννη μέλος της Επιτροπής Τουρισμού του Δήμου Κόνιτσας.
Κατά τη διάρκεια της έκθεσης, έγινε παρουσίαση της Κόνιτσας και της ευρύτερης περιοχής και πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις με τουριστικούς πράκτορες και επαγγελματίες τουρισμού από την Γερμανία, τη Δανία, την Ελβετία, τις ΗΠΑ, την Κύπρο και τη Ρουμανία με στόχο την προώθηση του τουριστικού προϊόντος της περιοχής, καθώς και την αύξηση της τουριστικής κίνησης.
Ο Δήμος Κόνιτσας εκφράζει θερμές ευχαριστίες στην Περιφέρεια Ηπείρου, και ιδιαιτέρως τον Διευθυντή της Διεύθυνσης Τουρισμού κ. Ηλία Γκαρτζονίκα και την υπεύθυνη της εταιρείας διαφημιστικής προβολής της Ηπείρου κ. Αρετή Στασινού. Ευελπιστούμε ότι με την πολύτιμη αρωγή της Περιφέρειας Ηπείρου και με στοχευμένες κινήσεις, θα επιτευχθεί η προβολή του Δήμου Κόνιτσας στην Ελλάδα και το εξωτερικό.