Τηλεφωνική επικοινωνία με το νέο Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο του ΟΣΕ Κωνσταντίνο Σπηλιόπουλο, είχε ο Δήμαρχος Διονύσου Γιάννης Καλαφατέλης.
Είχε προηγηθεί κατεπείγουσα επιστολή του Δημάρχου, με την οποία ενημέρωνε το Οργανισμό, την ιταλικών συμφερόντων εταιρία ΤΡΑΙΝΟΣΕ καθώς και το Υπουργείο Μεταφορών και Υποδομών, για τα σοβαρά προβλήματα αναφορικά με τη λειτουργία της σιδηροδρομικής γραμμής Αθήνας-Χαλκίδας, ειδικά μετά την ακατανόητη απόφαση, από 1/11/2019, για τροποποίηση των δρομολογίων, που είχε ως αποτέλεσμα την κατάργηση της απευθείας πρόσβασης με τον τερματικό Σταθμό Αθηνών (Λαρίσης) και την υποκατάσταση της σύνδεσης μέσω του Σταθμού Αγίων Αναργύρων.
Ο κος Καλαφατέλης, στη συνομιλία του με τον κο Σπηλιόπουλο, έθεσε επιτακτικά το ζήτημα της καθημερινής ταλαιπωρίας εκατοντάδων δημοτών και επισκεπτών του Δήμου Διονύσου, διαμαρτυρόμενος έντονα για την κατάργηση της απευθείας πρόσβασης με τον τερματικό σταθμό Αθηνών, τουλάχιστον για τα περισσότερα δρομολόγια, αλλά και για τη μείωση των δρομολογίων, από 18 ημερησίως, στα 12 τις καθημερινές και 10 τα Σαββατοκύριακα και τις Αργίες, κατά παράβαση της PSO που έχει υπογραφεί με την ΤΡΑΙΝΟΣΕ.
Ακόμη, ο Δήμαρχος ζήτησε την άμεση και πλήρη αποκατάσταση της απαράδεκτης εικόνας του Σταθμού του ΟΣΕ στον Άγιο Στέφανο και του περιβάλλοντος χώρου, ο οποίος έχει εγκαταλειφθεί και ειδικότερα:
– το βάψιμο της γέφυρας και την αποκατάσταση από τα γκράφιτι,
-την επισκευή και επέκταση του στεγασμένου χώρου αναμονής των επιβατών, οι οποίοι ταλαιπωρούνται μέσα στη βροχή, το κρύο, τη ζέστη και τις εκάστοτε καιρικές συνθήκες,
– τον καθαρισμό των πρανών πέριξ του σταθμού,
– την εν γένει αισθητική αναβάθμιση του σταθμού και του περιβάλλοντος χώρου, σε συνεργασία με το Δήμο Διονύσου.
Ο κος Καλαφατέλης υπογράμμισε ότι σε περίπτωση που ο ΟΣΕ δεν δώσει άμεσα λύση, ο Δήμος Διονύσου και οι κάτοικοί του θα αγωνιστούν με κάθε τρόπο, ακόμη και σε συνεργασία με άλλους όμορους Δήμους και φορείς, προκειμένου να αποκατασταθεί η ομαλότητα λειτουργίας της γραμμής αλλά και να ικανοποιηθεί το αίτημα σε σχέση με τον καθαρισμό και την αισθητική αναβάθμιση του Σταθμού Αγίου Στεφάνου.
Ο κος Σπηλιόπουλος ζήτησε λίγο χρόνο προκειμένου να εξετάσει τα αιτήματα και να διερευνήσει τρόπους επίλυσής τους, δεδομένου ότι ανέλαβε πρόσφατα τη διοίκηση του ΟΣΕ.
Τέλος, και υποσχέθηκε ότι θα επανέλθει το συντομότερο δυνατό, στο πλαίσιο επικείμενης συνάντησής του με το Δήμαρχο Διονύσου.