Εντυπωσιακές εικόνες από την επίσκεψη του περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστού , στον καταρράκτη της Παλαιοκαρυάς.
Με την παρουσία του ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας θέλει συμβολικά να δείξει τις σπάνιες ομορφιές της Θεσσαλικής γης , που αποτελούν πόλο έλξης και σημείο ανάπτυξης για την τοπική οικονομία.
Επιβλητικό και όμορφο το γεφύρι της Παλαιοκαρυάς στο νομό Τρικάλων, με τους 2 τεχνητούς καταρράκτες στέκεται εκεί από τον 16ο αιώνα. Πρόκειται για ένα μονότοξο πέτρινο γεφύρι μήκους 26 μέτρων. Ο καταρράκτης πίσω από το γεφύρι έχει ύψος 12 μέτρων και το νερό που πέφτει δημιουργεί μία πανέμορφη εικόνα που προκαλεί δέος. Ο ποταμός που περνά από το σημείο είναι ο Παλαιοκαρίτης και αν συνεχίσουμε τη διαδρομή μας φτάνουμε στη χαράδρα της Παλαιοκαρυάς όπου λειτουργεί μέχρι και σήμερα ένας νερόμυλος και μία δριστέλα.
Το γεφύρι της Παλαιοκαρυάς συνέδεε την Θεσσαλία με την Ήπειρο και αποτελούσε μια πολυσύχναστη διαδρομή εκείνης της εποχής, φυσικά σήμερα δεν χρησιμοποιείται. Θα λέγαμε όμως ότι αποτελεί ένα μνημείο από τα παλιά, άψογα εναρμονισμένο με το φυσικό τοπίο γύρω του.