“Μήνυμα να ενώσουμε όλες τις ομάδες , γιατί ο αθλητισμός μας ενώνει, μας γεμίζει ζωή. Χωρίς βία.” Αυτό το μήνυμα έστειλε χθές από τις Σέρρες ο δήμαρχος της πόλης Αλέξανδρος Χρυσάφης στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για τα Χριστούγεννα, η “Πολιτεία των Ευχών”. Συγκέντρωσαν τις ακαδημίες της πόλης , ποδοσφαίρου και μπάσκετ, εκατοντάδες μικρά παιδιά και έδειξαν ότι κόντρα στα παιχνίδια και στον φανατισμό των μεγάλων, αυτά επιλέγουν αθλητισμό και μόνο. Η εκδήλωση είχε παράλληλα και φιλανθρωπικό σκοπό για να συγκεντρωθούν χρήματα , έτσι ώστε να στηριχθεί η μικρή Σοφία που έχει άμεση ανάγκη.
Στο κέντρο των Σερρών ενώθηκαν οι μασκότ των ομάδων ο Θρυλέων (ΟΣΦΠ) , ο Πανάθας (ΠΑΟ), ο Τίγρης(ΑΡΗΣ), ο Προμηθέας (ΠΑΤΡΑ), ο Παοκάρας (ΠΑΟΚ) , ο Λεοντόκαρδος ( ΣΕΡΡΕΣ) και ο Μαυραετός (ΔΡΑΜΑ) σε μια όμορφη ατμόσφαιρα, όπου τα παιδιά έπαιξαν ποδόσφαιρο και μπάσκετ μαζί με τους αγαπημένους ήρωες τους.