Ο Δήμαρχος Καβάλας, Θόδωρος Μουριάδης, συναντήθηκε με τη Γενική Πρόξενο της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη, Σίβυλλα Μπέντικ.
Ο κ. Μουριάδης, αφού αναφέρθηκε στα οφέλη που έχει αποκομίσει ο Δήμος Καβάλας από την εικοσαετή συνεργασία του με την αδελφοποιημένη πόλη της Νυρεμβέργης, παρουσίασε στοιχεία του πλούσιου πολιτιστικού μας αποθέματος και έκανε ιδιαίτερη μνεία στην τουριστική ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής τα τελευταία χρόνια.
Η κ. Μπέντικ με τη σειρά της τόνισε ότι θα εργαστεί για την ανάπτυξη στενότερης σχέσης ανάμεσα στο Γενικό Προξενείο της Γερμανίας και την Καβάλα, ενώ αναφερόμενη στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, όπου η Γερμανία θα είναι η τιμώμενη χώρα την επόμενη χρονιά, ζήτησε από τον κ. Μουριάδη, σε συνεννόηση με τη δημοτική αρχή της Νυρεμβέργης, να πάρει μέρος στη συζήτηση που θα γίνει για τις επιπτώσεις και τους τρόπους αντιμετώπισης της κλιματικής αλλαγής.