Στην συνάντηση εργασίας που είχε σήμερα ο Δήμαρχος Σερρών Αλέξανδρος Χρυσάφης με τον τεχνοκράτη και γνώστη Πρόεδρο του Πράσινου Ταμείου Στάθη Σταθόπουλο, αναλύθηκαν διεξοδικά οι προτάσεις που έχει υποβάλει ο Δήμος.
Αυτές αφορούν αξιοποίηση δημοτικών εκτάσεων και κτηρίων, ηλεκτροκίνηση, πράσινες υποδομές, υπόγειους κάδους, εφαρμογές έξυπνης πόλης, και πλήθος δράσεων που στις τρέχουσες και επόμενες προσκλήσεις του Ταμείου θα ανταποκρίνεται η πόλη.
Μάλιστα ο Δήμαρχος Σερρών σε ανάρτηση που έκανε σε γνωστό Μέσο κοινωνικής δικτύωσης έδωσε το στίγμα της πολιτικής που θα ακολουθήσει με γνώμονα φυσικά το καλό του δημότη. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε:
«Δεν θα υπάρξει ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΌΣΚΛΗΣΗ, από οπουδήποτε, στην οποία δεν θα συμμετέχουμε με ώριμο και ολοκληρωμένο φακελο.
ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ!
Αυτός είναι ο στόχος μας, γι αυτό δουλεύουμε, αυτό αξίζει ο Σερραίος Δημότης!».