Σύντομη παρουσίαση της παραγωγής και αναβάθμισης βιοαερίου στο ΕΜΠ από υπολείμματα τροφών (FORBI) που παράχθηκαν στο Χαλάνδρι και χρήση για την κίνηση του απορριμματοφόρου του Δήμου στο πλαίσιο του προγράμματος Waste4Think. Υπεύθυνος του προγράμματος ο καθηγητής του ΕΜΠ Γεράσιμος Λυμπεράτος , πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου και ο ιθύνων νους του μικρού οικολογικού θαύματος που συντελείτε στο δήμο Χαλανδρίου.
Ο Γεράσιμος Λυμπεράτος εξηγεί πως το απορριμματοφόρο του Δήμου Χαλανδρίου ελέγχθηκε με τη βοήθεια της Σχολής Μηχανολόγων Μηχανικών ως προς την εκπομπή καυσαερίων υπό συνθήκες λειτουργίας με συμβατικό καύσιμο, με φυσικό αέριο και με βιοαέριο που παράγεται στη Σχολή Χημικών Μηχανικών.
Δουλεύοντας με βιοαέριο έχουμε ελαφρά χαμηλότερες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και οξειδίων του αζώτου.