Ο Δήμος Αντιπάρου ανακοινώνει την προσωρινή σύσταση της υποστηρικτικής δομής υγείας και αλληλεγγύης Αντιπάρου, στο πλαίσιο λήψης μέτρων πρόληψης και προστασίας της δημόσιας υγείας έναντι της νόσου covid-19.
Οι υπηρεσίες που θα παρέχονται στην εν λόγω δομή, αφορούν στην καταγραφή των κατοίκων που δεν μπορούν ή δεν επιτρέπεται να μετακινηθούν, των νοσούντων, και οικονομικά αδύνατων κατοίκων του δήμου και την εξυπηρέτηση αυτών για την κάλυψη των αναγκών φαρμακευτικής περίθαλψης και παροχής ειδών πρώτης ανάγκης.
Καλούμε όσους πολίτες επιθυμούν να προσφέρουν εθελοντική εργασία στο πλαίσιο εφαρμογής των προληπτικών μέτρων για την αντιμετώπιση του κορονοϊού.
Κάθε εθελοντική προσφορά είναι ευπρόσδεκτη.
Η γραμμή βοήθειας για κάθε πολίτη σε ανάγκη είναι το τηλέφωνο 6943069508
Υπεύθυνοι για την υποστηρικτική δομή θα είναι ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου και Ιατρός ΕΣΥ Σκούρτης Σωτήρης και ο Αντιδήμαρχος Παλαιολόγος Δαμιανός.
Μπορείτε να αποστείλετε το αίτημά σας για καταχώρηση ως εθελοντή στους ανωτέρω ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση council-president@antiparos.gr αλλα και στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εδώ