Ο Οργανισμός Βρεφονηπιακής, Παιδικής και Οικογενειακής Μέριμνας του Δήμου Θεσσαλονίκης (Ο.ΒΡΕ.Π.Ο.Μ) ακολουθώντας τις επιταγές των καιρών, καθημερινά, μέσα από τα social media αναρτά δημιουργικά παιχνίδια και τρόπους απασχόλησης των παιδιών εντός της οικίας.
H ανάγκη δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών και των νηπίων είναι δεδομένη και σε αυτή τη συνθήκη κάθε πρωτοβουλία που την ικανοποιεί είναι απαραίτητη.
Παρά το σύντομο χρονικό διάστημα από την έναρξη, η ανταπόκριση του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη και αποφασίστηκε η δράση αυτή να συνεχιστεί και να ενισχυθεί, όσο χρειαστεί.
Ο πρόεδρος του Οργανισμού, Κωνσταντίνος Ιακώβου, από την πρώτη στιγμή των περιοριστικών μέτρων κινείται στην κατεύθυνση της προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο, με κάθε τρόπο, αξιοποιώντας το διαδίκτυο.