Ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Δήμαρχος Τρικκαίων Δημήτρης Παπαστεργίου απέστειλε σήμερα στους Δήμους της χώρας επιστολή με την οποία ενημερώνει για τη δωρεάν χρήση υπηρεσίας τηλεδιασκέψεων.
Αναλυτικά η επιστολή που απέστειλε:
Αγαπητοί συνάδελφοι
Η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ), συμβάλλοντας στη διαρκή προσπάθεια για τη διατήρηση της λειτουργίας των Δήμων, η οποία πλήττεται από την πανδημία του COVID-19, έχει εξασφαλίσει συνεργασία με τη Cisco για τη λειτουργία συστήματος Webex για την οργάνωση τηλεδιασκέψεων σε κάθε Δήμο που αφορούν συνεδριάσεις Δημοτικών Συμβουλίων και Επιτροπών. Η υπηρεσία αυτή παρέχεται χωρίς κανένα κόστος, δωρεάν. Το σύστημα Webex αποτελεί τεχνολογία αιχμής της επικοινωνίας(με ήχο και εικόνα)από απόσταση.
Για τη λειτουργία του συστήματος στο Δήμο σας, παρακαλούμε όπως μας απαντήσετε με email: ονοματεπώνυμο, το email και το τηλέφωνο συνεργάτη σας ο οποίος θα οριστεί ως υπεύθυνος λειτουργίας του εικονικού δωματίου επικοινωνίας και να τα αποστείλετε στo παρακάτω email: webex@kedke.gr.
Ευχόμενοι η τεχνολογία να βοηθήσει το δύσκολο-στην παρούσα φάση-έργο μας.
Με εκτίμηση,
Δημήτρης Παπαστεργίου
Δήμαρχος Τρικκαίων
Πρόεδρος Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας