Σήμερα το πρωί, στις 10.30 ο υπουργός Εσωτερικών Τάκης Θεοδωρικάκος θα έχει τηλεδιάσκεψη με τους Περιφερειάρχες και με το προεδρείο της ΚΕΔΕ.
Τα θέματα που θα συζητηθούν είναι η εφαρμογή των περιοριστικών όρων κίνησης και τα άμεσα προβλήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν Περιφέρειες και Δήμοι στην προσπάθεια αποτροπής εξάπλωσης του κορωνοϊού.
Χθες το OTAVOICE σας ενημέρωσε για την κίνηση του υπουργού Εσωτερικών Τάκη Θεοδωρικάκου να αποστείλει επείγουσα επιστολή στον πρόεδρο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας Δημήτρη Παπαστεργίου με την οποία του ζήτησε να προχωρήσει σε άμεση καταγραφή των αναγκών των δήμων σε μάσκες και γάντια προστασίας των εργαζομένων από την πανδημία, έτσι ώστε να διασφαλιστεί η απρόσκοπτη λειτουργία των υπηρεσιών τους.
Η αντίδραση του προέδρου της ΚΕΔΕ ήταν άμεση και απέστειλε με τη σειρά του σχετική επιστολή προς όλους τους δημάρχους της χώρας να ενημερώσουν για τις ανάγκες σε μάσκες και γάντια, έτσι ώστε να ενημερωθεί το ΥΠΕΣ που ανέλαβε την πρωτοβουλία για να γίνει η σχετική προμήθεια και διάθεση των υλικών.