Την αντίδραση του δημάρχου Λέρου Μιχάλη Κόλια προκάλεσε η πληροφορία ότι συνεργάτης του υπουργού Μετανάστευσης και Ασύλου Νότη Μηταράκη, ερήμην της δημοτικής αρχής και εν κρυπτό επισκέφθηκε το νησί αναζητώντας τοποθεσία για την κατασκευή νέας δομής Προσφύγων-Μεταναστών, στην ευρύτερη περιοχή του Ξηροκάμπου-Λεπίδων.
Με επιστολή του σε έντονο ύφος ζητά εξηγήσεις, μιας και δικαίως θεωρεί παραγκώνιση των τοπικών αρχών μια τέτοια μονομερή ενέργεια. Η Λέρος έχει σηκώσει δυσανάλογο βάρος από το 2015 και η δημοτική αρχή αλλά και όλο το νησί έχουν βάλει πλάτη στο εθνικό ζήτημα. Τέτοιες λοιπόν συμπεριφορές κατά την δημοτική αρχή, προσβάλουν θεσμικά τις τοπικές αρχές αλλά και δείχνουν μια κακή νοοτροπία που δεν συνάδει με την σοβαρότητα των στιγμών.
Ιδιαίτερη σοβαρότητα έχει η αναφορά ότι στην ενέργεια αυτή εμπλέκονται και τοπικά κομματικά στελέχη που καμιά θεσμική ιδιότητα δεν έχουν, αφήνοντας αιχμές για δραστηριότητες που μπορεί να μεθοδεύουν ακόμη και ιδιωτικά συμφέροντα.