Στο πλαίσιο της χαλάρωσης των μέτρων, από την Τρίτη 5/5/2020 το ανοικτό γήπεδο Διδυμοτείχου θα είναι διαθέσιμο για χρήση από τους πολίτες, με περιορισμούς.
Οι πολίτες θα μπορούν από Δευτέρα έως Παρασκευή 08:00-11:00 και 17:00-20:00 να χρησιμοποιούν τις εγκαταστάσεις. Το ανώτατο όριο πολιτών είναι 30 άτομα και θα πραγματοποιείτε έλεγχος με κάρτα εισόδου. Επιπλέον κατά την λήψη της κάρτας εισόδου θα γίνεται καταγραφή αθλούμενων, Θερμομέτρηση και θα παρέχονται αντισηπτικά.
Αναφορικά με την χρήση του γηπέδου, θα επιτρέπεται μόνο ατομική χρήση με μέγιστο χρόνο παραμονής 40 λεπτά, ενώ θα είναι αποκλεισμένη η πρόσβαση στους κλειστούς και κοινόχρηστους χώρους του γηπέδου (Τουαλέτες, κερκίδες). Οι αθλούμενοι θα πρέπει να φέρουν προσωπική πετσέτα και να τηρούν φυσική απόσταση δύο (2) τουλάχιστον μέτρων.
Δεν θα επιτρέπεται η τέλεση ομαδικών αθλημάτων (μπάσκετ, βόλεϊ, Τένις κ.α.).