Ο Δήμαρχος Διδυμοτείχου Ρωμύλος Χατζηγιάννογλου, συγκάλεσε ευρεία σύσκεψη, την Κυριακή 31 Μαΐου στην αίθουσα του Δημοτικού συμβουλίου Διδυμοτείχου, με θέμα τη χάραξη στρατηγικής και τον καθορισμό των επόμενων ενεργειών, που αφορούν το κρίσιμο ζήτημα της λειτουργίας, της Νοσηλευτικής Σχολής Διδυμοτείχου.
Μιλώντας την περασμένη Τρίτη στην ΕΡΤ Ορεστιάδας ο Δήμαρχος Διδυμοτείχου, Ρωμύλος Χατζηγιάννογλου, σημείωσε πως «πρέπει, επιτέλους, να ληφθούν γενναίες αποφάσεις, για να τελειώσει το θέμα με τη Νοσηλευτική, με μία έδρα στο Διδυμότειχο, με δύο τμήματα και με μόνιμες θέσεις καθηγητών, που θα τη στελεχώσουν», τονίζοντας πως η μείωση των εισακτέων ήταν μία απόφαση που «δεν περιμέναμε, ούτε μας είχαν ενημερώσει γι’ αυτό, ωστόσο, δεν θεωρώ ότι αυτό αποτελεί τον προπομπό για κλείσιμο».