Δίπλα στους πολίτες και με την τεχνολογία ο Δήμος Αγίου Δημητρίου, τις ημέρες των περιοριστικών μέτρων λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.
Τα 29 σημεία ελεύθερου wi-fi σε ολόκληρη την πόλη αποδείχτηκαν ιδιαίτερα χρήσιμα κατά τις δύσκολες για όλους ημέρες του περιορισμού μας στο σπίτι, δίνοντας την ευκαιρία της πρόσβασης στο διαδίκτυο των συμπολιτών μας που δεν διαθέτουν δική τους σύνδεση.
Ειδικότερα, μέσα στον Απρίλιο 4.833 μοναδικοί χρήστες έκαναν χρήση του ελεύθερου ασύρματου δικτύου που έχει τοποθετήσει Δήμος, με το μέγεθος των δεδομένων που κινήθηκαν να πλησιάζει τα 1.4 ΤΒ!
Η πρόσβαση στο διαδίκτυο και τη γνώση είναι αναφαίρετο δικαίωμα και οφείλει να αποτελεί βασικό αγαθό ελεύθερο προς όλους τους πολίτες.
Σε αυτό το πλαίσιο, ο Δήμος Αγίου Δημητρίου μεγαλώνει και ενισχύει το Social wi-fi σε ολόκληρη την πόλη, καθώς θα ακολουθήσουν και άλλα σημεία πρόσβασης στους κοινόχρηστους χώρους που είναι εφικτό.
Δείτε στο χάρτη εδώ τα 29 σημεία του social wi-fi στον Άγιο Δημήτριο: https://www.google.com/maps/d/viewer…