Σκηνές απείρου κάλους διαδραματίστηκαν σήμερα το πρωί στο Δημαρχείο Πεντέλης μετά την απόπειρα της Δημάρχου Δήμητρας Κεχαγιά να περάσει από την Οικονομική Επιτροπή την κατακύρωση του διαγωνισμού για ιδιωτικοποίηση της καθαριότητας για 3 χρόνια ενάντια στην απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου.
Το σωματείο εργαζομένων αντέδρασε και απέκλεισε την αίθουσα που θα διεξαγόταν η επίμαχη συνεδρίαση.
Στο Δημαρχείο βρεθήκανε μεταξύ άλλων για να συμπαρασταθούν στους εργαζόμενους οι Δημοτικοί Σύμβουλοι και επικεφαλής συνδυασμών Λευτέρης Κοντουλάκος, Αντώνης Φειδοπιάστης, Σπύρος Κωνσταντάς και Νίκος Τόλιος, επίσης στο Δημαρχείο βρέθηκαν και εκπρόσωποι της ΠΟΕ-ΟΤΑ.
Η δημοτική αρχή κάλεσε την Αστυνομία αλλά κατάσταση αντί να ηρεμήσει οξύνθηκε περισσότερο και η διοίκηση αναγκάστηκε να αναβάλει την συνεδρίαση μετά την έντονη πίεση που ασκήθηκε από τους παρευρισκόμενους, με το μέλλον της απόφασης ιδιωτικοποίησης να είναι αβέβαιο.
Οι δημοτικές παρατάξεις που αντιδρούν φωτογραφίζουν πίσω από την μεθόδευση ιδιωτικοποίησης τον πρώην δήμαρχο Μανώλη Γραφάκο και νυν Γενικό Γραμματέα Αποβλήτων, θυμίζοντας ανάλογες πολιτικές του την περίοδο της θητείας του που χαρακτηρίστηκαν από κλίμα αδιαφάνειας.