O Δήμαρχος Διονύσου Γιάννης Καλαφατέλης συμμετείχε στην κεντρική εκδήλωση της ΚΕΔΕ, η οποία πραγματοποιήθηκε έξω από το Δημαρχιακό Μέγαρο της Αθήνας, στην Πλατείας Κοτζιά, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου.
Παρόντες ήταν ο Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Κωστής Χατζηδάκης, ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Δημήτρης Παπαστεργίου, ο Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης και Δήμαρχοι και Αυτοδιοικητικοί από όλη την χώρα.
Οι Δήμαρχοι πήραν τα ποδήλατά τους και έκαναν βόλτα από την πλατεία Κοτζιά μέχρι τον Εθνικό Κήπο στέλνοντας έτσι το σύνθημα για την άμεση δημιουργία περισσότερων ποδηλατοδρόμων στην Αττική και γενικότερα την Ελλάδα.
Σημειώνεται ότι η ΚΕΔΕ «τρέχει» μεγάλη εκστρατεία με σύνθημα «6 για έξω» η οποία περιλαμβάνει πρωτοβουλίες για πεζοδρομήσεις, ποδηλατικές διαδρομές 13 χλμ και προτάσεις για βιώσιμες αναπλάσεις στους δήμους της χώρας.
Λίγο αργότερα σε σχετική του ανάρτηση ο Δήμαρχος Διονύσου ανέφερε: