Ξεκίνησαν οι εργασίες για την υλοποίηση του αντιπλημμυρικού έργου της Λεωφόρου Καματερού και θα διαρκέσουν περίπου 2 μήνες. Η Περιφέρεια Αττικής και το Υπουργείο Υποδομών ανταποκρίθηκε άμεσα στο αίτημα του Δήμου για επιτάχυνση του έργου και ενεργοποίησε άμεσα όλους τους φορείς για την αναβάθμιση των υποδομών του Δήμου.
Προβλέπονται εκτεταμένες κυκλοφοριακές παρεμβάσεις ώστε η κίνηση των οχημάτων να διεξάγεται με ομαλότητα αλλά ταυτόχρονα η επιβάρυνση των γύρω δρόμων να βρίσκεται στο μικρότερο δυνατό βαθμό.
Συγκεκριμένα :
Τα οχήματα που κινούνται επί της Λ. Φυλής με κατεύθυνση την Λ.Καματερού θα ακολουθούν τη διαδρομή : Λ.Φυλής->Λ.Καματερού ->Γρ.Λαμπράκη ->Θεσσαλονίκης ->Λ.Καματερού
Τα οχήματα που κινούνται επί της Λ.Καματερού προς τη Λ.Φυλής θα κινούνται :
Λ.Καματερού ->Λ.Φυλής στον κόμβο ->Λ.Καματερού ->Π.Γρηγορούσης
Τα Μ.Μ.Μ θα ακολουθούν τη διαδρομή : Λ.Καματερού -> Σωκράτους ->Θεσσαλονίκης ->Λ.Χασιάς.
Το έργο αυτό είναι εξαιρετικής σημασίας καθώς θωρακίζεται η πόλη, ειδικότερα οι γειτονιές που έχουν πληγεί επανειλημμένως από πλημμυρικά φαινόμενα, ακόμα και με βροχοπτώσεις μέτριας έντασης.