Η χρηματοδότηση του Δήμου, από το Υπουργείο Εσωτερικών, με το ποσό των 20 εκ. ευρώ στις 16 Ιανουαρίου 2020, ήταν η μεγαλύτερη απόδειξη ότι μόνο όταν υπάρχει συντονισμένο σχέδιο και προγραμματισμός υπάρχει και αποτέλεσμα.
Με την μεταφορά 812.300 ευρώ από το Υπουργείο Εσωτερικών προς τον Δήμο, με σκοπό την αποζημίωση των ιδιοκτήτων του ακινήτου Μορφόπουλου,, ο Δήμος αποκτά ένα σημαντικό περιουσιακό στοιχείο στο κέντρο της πόλης εμβληματικής σημασίας.
Να σημειωθεί ότι για την απόκτηση του ακινήτου, ο Δήμος δεν θα στερηθεί ιδίους πόρους, γεγονός που οφείλεται στην επιτυχία επιχορήγησής του με 20 εκ. ευρώ από την κεντρική κυβέρνηση για αναπτυξιακούς σκοπούς.
Η αξιοποίηση και ανάπλαση του ακινήτου συνολικής έκτασης 4,6 στρεμμάτων στο κέντρο της πόλης της Ελευσίνας, εντάσσεται στον σχεδιασμό της Δημοτικής μας Αρχής για ολοκληρωμένες παρεμβάσεις σε όλο τον δήμο με στόχο την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των πολιτών.