Για το ζήτημα της χρήσης των προστατευτικών μασκών τοποθετήθηκε ο δήμαρχος Ωρωπού σε ανάρτηση του σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης. Ο Γιώργος Γιασημάκης οδοντίατρος στο επάγγελμα, παίρνει ξεκάθαρη θέση υπέρ της χρήσης της μάσκας και αντικρούει όσους ισχυρίζονται ότι προκαλούν βλάβες στον ανθρώπινο οργανισμό.
Μάχιμος οδοντίατρος 20 χρόνια , φοράω τη χειρουργική μάσκα πολλές ώρες καθημερινά και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα δύσπνοιας. λοιμώξεων και αλλεργιών, τονίζει ο δήμαρχος και καταλήγοντας προτρέπει:
“Η μάσκα αυτή τη στιγμή μπορεί να σώσει τη ζωή σου και των δικών σου ανθρώπων.
Φορέστε μάσκες. Διαφυλάξτε την υγεία σας και των γύρω σας.
Κρατήστε αποστάσεις, πλύνετε και απολυμάνετε τα χέρια σας.
Είναι απολύτως ασφαλές και είναι και απολύτως αναγκαίο!”