Όπως είχε ήδη ανακοινώσει τόσο ο Δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας Γιάννης Βούρος όσο και ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Παιδείας & Προσχολικής Αγωγής Τάσος Κωνσταντινίδης, πραγματοποιήθηκαν σήμερα 13 Νοεμβρίου 2020 οι πρώτοι προληπτικοί έλεγχοι (rapidtests) για την ανίχνευση του κορονοϊού(Covid– 19) σε σχολεία του Δήμου.
Συγκεκριμένα σε συνεργασία με πιστοποιημένο κέντρο της πόλης πραγματοποιήθηκαν εξετάσειςσε προσωπικό του Δήμου που εργάζεται σε παιδικούς/βρεφονηπιακούς σταθμούς καισχολεία, καθώς και σε νηπιαγωγούς και δασκάλους.
Το ειδικό κλιμάκιο του διαγνωστικού κέντρου βρέθηκε στον 1ο βρεφονηπιακό σταθμό της Νέας Φιλαδέλφειας, στο 1ο Δημοτικό Σχολείοτης Νέας Φιλαδέλφειας (Σπαθάρη), στο 1ο Νηπιαγωγείο της Νέας Χαλκηδόνας, στο 2ο Νηπιαγωγείο της Νέας Χαλκηδόνας καθώς και στο 1ο Δημοτικό σχολείο της Νέας Χαλκηδόνας.
Οι προληπτικοί έλεγχοι έχουν προγραμματιστεί και θα συνεχιστούν από την ερχόμενη εβδομάδα σε όλο το προσωπικό των βρεφονηπιακών, τωνπαιδικών σταθμών, των νηπιαγωγείων και των δημοτικών σχολείων της Νέας Φιλαδέλφειας και της Νέας Χαλκηδόνας.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η 12η εθελοντική αιμοδοσία του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας
Ορισμός Εντεταλμένης Συμβούλου στον Δήμο Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας
Δήμος Νέας Φιλαδέλφειας: Τροποποίηση στα δρομολόγια της Δημοτικής Συγκοινωνίας