Το Γραφείο Εφαρμογής Κοινωνικών Πολιτικών και Προγραμμάτων Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Εορδαίας, οργανώνει και συντονίζει τις δυνάμεις προσφοράς του τόπου και αποκτά ταυτότητα. Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήθηκε το Τοπικό Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης «Εορδαία Εμείς» .
Με ανιδιοτέλεια και πίστη στο «Εμείς» αξιοποιοποιείται το πολύτιμο ανθρώπινο κεφάλαιο, οι εθελοντές και οργανώνονται δράσεις θωράκισης της κοινωνικής συνοχής.
Ενισχύονται οι δομές αλληλεγγύης που διαχρονικά προσφέρουν στον τόπο, υποστηρίζεται και αγκαλιάζεται το έργο τους. Συντονίζονται και οργανώνονται δράσεις που αφορούν :
- Την Κοινωνική Αλληλεγγύη/Πρόνοια
- Το Περιβάλλον
- Την Πολιτική Προστασία
- Την Υγεία
- Την Παιδεία και τον Αθλητισμό
- Την Πολιτιστική Κληρονομιά
Σε αυτή τη δύσκολη περίοδο της κοινωνικοοικονομικής και υγειονομικής κρίσης, το «Εορδαία Εμείς» γίνεται σημείο αναφοράς της προσφοράς, της βοήθειας, της αλληλεγγύης και του εθελοντισμού.
Σύντομα ο Δήμος Εορδαίας θα ενημερώσει για την πρώτη δράση, στην οποία καλεί όλους τους πολίτες να συμμετέχουν.