Δύο δωρεές χειρουργικών μασκών μίας χρήσης προς τον Δήμο Πόρου έχουν πραγματοποιηθεί τον τελευταίο καιρό από Ποριώτες επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στην Αθήνα.
Συγκεκριμένα, ο κ. Κωνσταντίνος Κανελλόπουλος δώρισε στον Δήμο 2.000 μάσκες και ο κ. Ιωάννης Αντωνίου, 1.000 μάσκες, για την κάλυψη των τοπικών αναγκών υγειονομικής προστασίας κατά το δεύτερο κύμα της πανδημίας του κορωνοϊού.
Οι συγκεκριμένες δωρεές, τις οποίες αποδέχθηκε ο Δήμος Πόρου με Αποφάσεις της Οικονομικής Επιτροπής, ενίσχυσαν σημαντικά τα αποθέματα μασκών του Δήμου, τα οποία τους τελευταίους μήνες διατίθενται αποκλειστικά στις δημόσιες υπηρεσίες του νησιού και στο κοινό τους.
Εκ μέρους της κοινωνίας του Πόρου, η δημοτική αρχή εκφράζει τις θερμές της ευχαριστίες στους δωρητές για την προσφορά τους.