Το Δημοτικό Συμβούλιο Καστοριάς εξέδωσε ψήφισμα, το οποίο θα αποσταλεί στην Υπουργό Παιδείας και θα κοινοποιηθεί σε όλους τους αρμόδιους θεσμικούς παράγοντες, εν όψει της ψήφισης νομοσχεδίου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, στο οποίο περιλαμβάνεται διάταξη για την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής στα Πανεπιστήμια.
Η εφαρμογή της ρύθμισης «χωρίς τη λήψη παράλληλων ισοσταθμιστικών μέτρων, μπορεί να οδηγήσει σε σταδιακή αποδυνάμωση και συρρίκνωση των περιφερειακών πανεπιστημίων (τόσο στον αριθμό εισακτέων όσο και στη χρηματοδότηση) και σε αφανισμό πολλά περιφερειακά πανεπιστημιακά τμήματα στα οποία αναμένεται να υπάρξουν κενές θέσεις, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των ειδικών, γεγονός που θα συμπαρασύρει και τα τμήματα της Καστοριάς» αναφέρει το Δημοτικό Συμβούλιο και καλεί την ηγεσία του Υπουργείου να ενισχύσει περαιτέρω τόσο το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, όσο και τα Πανεπιστημιακά Τμήματα της Καστοριάς.