Απορρίφτηκε οριστικά και αμετάκλητα η προσφυγή στο Σ.τ.Ε της εταιρίας «Κορινθιακός Ρυθμός Τεχνική, Οικοδομική, Εμπορική Α.Ε» (Ε 3146/22/09/2016) κατά του Προεδρικού Διατάγματος Σχεδίου Πόλεως 3ης Πολεοδομικής Ενότητας Αγίας Μαρίνας-Αγίου Δημητρίου του 2016.
Η απόφαση του Σ.τ.Ε Α 850 της 9ης Ιουνίου 2021 ανοίγει το δρόμο για την εξέλιξη του έργου της ήπιας ανάπλασης της δυτικής παραλίας Αγ. Δημητρίου.
Η μεγάλη αυτή νομική νίκη υπέρ των συμφερόντων του Δήμου Κρωπίας και των πολιτών του δικαιώνει τους αγώνες της Δημοτικής Αρχής και των υπηρεσιών της για κοινόχρηστα-κοινωφελή έργα ουσίας και βιώσιμης ανάπτυξης μέσω του πολεοδομικού σχεδιασμού και της αναμενόμενης κύρωσης της πράξης εφαρμογής της Π.Ε 3 Αγίας Μαρίνας.
Ο Δήμος Κρωπίας διαχρονικά αγωνίζεται για την ανάπτυξη της περιοχής και δίνει πολιτικές και νομικές μάχες προς όφελος των πολιτών της.