H μεγάλη πυρκαγιά που είναι σε εξέλιξη στο Κτήμα Τατοΐου προς το παρόν δεν απειλεί το Κρυονέρι.
Ωστόσο, σύμφωνα με τις προβλέψεις της ΕΜΥ, γύρω στις 6 μ.μ. οι άνεμοι μπορεί να αλλάξουν κατεύθυνση και η φωτιά να γίνει ενδεχομένως απειλητική και για την περιοχή.
Στο πλαίσιο αυτό, ο Δήμος Διονύσου παρακαλεί τους πολίτες να είναι πάνω απ’όλα ψύχραιμοι και να έχουν ανοιχτά τα κινητά τους τηλέφωνα για τυχόν νεότερη ενημέρωση από το 112.
“Χρειάζεται ψυχραιμία αλλά και πειθαρχία από όλους μας. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να είμαστε έτοιμοι για όλα τα ενδεχόμενα στο πλαίσιο της πρόληψης” όπως χαρακτηριστικά τονίζει σε σχετική ενημέρωση ο Δήμος.
Επίσης απευθύνει έκκληση στους κατοίκους να μην κυκλοφορούν με τα αυτοκίνητά τους αν δεν υπάρχει ιδιαίτερα λόγος και να μην καταναλώνουν υπέρμετρα νερό δεδομένου ότι υπάρχουν αυξημένες ανάγκες από τα Πυροσβεστικά Οχήματα.