Με μεγάλη συμμετοχή – ειδικά μαθητών- πραγματοποιήθηκαν τα rapid tests χθες Κυριακή στον Δήμο Παιανίας σε συνεργασία με τον ΕΟΔΥ. Από τους 460 που εξετάστηκαν προέκυψαν 7 κρούσματα κορονοϊού.
Από νωρίς το πρωί η Πολιτική Προστασία είχε λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να αποφευχθούν οι ουρές και τα προβλήματα στην κυκλοφορία κερδίζοντας τα εύσημα του υπευθύνου του ΕΟΔΥ ενώ συνεχής ήταν και η διακριτική παρουσία περιπολικού.
«Τα αποτελέσματα των ελέγχων αποτελούν δικαίωση για τον Δήμο Παιανίας που από την πρώτη στιγμή εμφάνισης της πανδημίας έχουμε επισημάνει την ανάγκη λήψης μέτρων προφύλαξης αλλά και εμβολιασμού του πληθυσμού. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό σε όλους πως ο κορωνοϊός δεν αστειεύεται. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μεγάλη πλειοψηφία των διασωληνωμένων, σε ποσοστό περίπου 90%, είναι ανεμβολίαστοι» σημείωσε σε δήλωσή του ο δήμαρχος Παιανίας Ισίδωρος Μάδης.