«Καλώς ορίσατε στο σπίτι σας, στην Αθήνα, την πόλη που γέννησε το σύγχρονο ολυμπιακό κίνημα. Μάς προσφέρατε πάρα πολλά, απλόχερα και γενναιόδωρα», τόνισε στην ομιλία του ο κ. Μπακογιάννης εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη του εκ μέρους της δημοτικής αρχής, αλλά και όλων των Αθηναίων για την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν οι Έλληνες αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, κερδίζοντας συνολικά 11 μετάλλια.
Με αφορμή τη σημερινή εκδήλωση, ο Δήμαρχος Αθηναίων, απευθυνόμενος στα μέλη της ελληνικής αποστολής, στάθηκε στα λάθη και τις παραλείψεις όλων των προηγούμενων ετών, που έκαναν την πόλη «εχθρική» -όπως χαρακτηριστικά ανέφερε- για τους ανθρώπους με αναπηρία, υποχρεώνοντάς τους να ζουν σε συνθήκες εγκλεισμού και ομηρίας. «Θέλουμε να αισθάνεστε ελεύθεροι μέσα στην πόλη, όπως στα στάδια και στα κολυμβητήρια. Δικαιούστε τον σεβασμό της πόλης», τόνισε και προανήγγειλε τα σχέδια της δημοτικής αρχής για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων, που αντιμετωπίζουν κάποιου είδους αναπηρία.
Στην εκδήλωση, παρέστησαν επίσης -ύστερα από πρόσκληση του Δημάρχου Αθηναίων- εκπρόσωποι των δημοτικών παρατάξεων της πόλης, οι οποίοι συμμετείχαν στη βράβευση των αθλητών.
Ένα από τα πιο συγκινητικά στιγμιότυπα της εκδήλωσης, ήταν η στιγμή της βράβευσης του Παραολυμπιονίκη Γρηγόρη Πολυχρονίδη και της συζύγου του Κατερίνας Πολυχρονίδη, επίσης Παραολυμπιονίκη, που είχαν στο πλευρό τους το νεογέννητο παιδί τους. Ο Δήμαρχος Αθηναίων, αφού απένειμε τα μετάλλια στο ζευγάρι των Παραολυμπιονικών, που και οι δύο διαπρέπουν στο άθλημα «Μπότσια», στη συνέχεια προσέφερε στο μωρό, που βρισκόταν μέσα στο καρότσι, την τιμητική ευχαριστήρια περγαμηνή.