Τη βοήθεια των πολιτών ζητά η Διεύθυνση Περιβάλλοντος
Η Διεύθυνση Περιβάλλοντος & Καθαριότητας Δήμου Κω ανακοίνωσε ότι και αύριο, Τετάρτη 26/1, δεν θα πραγματοποιηθεί αποκομιδή απορριμμάτων, μετά την επίσημη ανακοίνωση ότι και στα Δωδεκάνησα θα ισχύσει γενική αργία, σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Για αυτό το λόγο, η Δημοτική Αρχή, καλεί τους πολίτες της Κω, σε όλες τις περιοχές του νησιού, να μην βγάλουν απορρίμματα σε αυτό το διάστημα και μέχρι τη λήξη της έκτακτης κατάστασης που έχει δημιουργηθεί.
Η αποκομιδή θα ξεκινήσει ξανά, εφόσον δεν συντρέξουν άλλοι λόγοι, από τα μεσάνυχτα της Τετάρτης προς Πέμπτη.
Η Διεύθυνση Περιβάλλοντος & Καθαριότητας του Δήμου, ζητά την κατανόηση των πολιτών και την έμπρακτη στήριξη τους, προκειμένου να εξελιχθεί ομαλά το πρόγραμμα αποκομιδής με την επανέναρξή του και να μην διασπαρούν σκουπίδια σε δημόσιους χώρους του νησιού.