Στις θέσεις τους τοποθετήθηκαν, από τη Δευτέρα 31 Ιανουαρίου και ανέλαβαν υπηρεσία οι 24 σχολικοί τροχονόμοι σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Δελφών για το σχολικό έτος 2021-2022.
Πιο συγκεκριμένα, οι εν λόγω σχολικοί τροχονόμοι απασχολούνται κατά την προσέλευση και την αποχώρηση των μαθητών προς και από το σχολείο, σύμφωνα με το ωράριο λειτουργίας της εκάστοτε σχολικής μονάδας.
Οι σχολικοί τροχονόμοι εκπαιδεύτηκαν από την Αστυνομική Δ/νση Φωκίδας ενώ παρέλαβαν τον απαραίτητο εξοπλισμό τους (φορητή πινακίδα «stop», γιλέκο χρώματος ανοικτού κίτρινου), τον οποίο χρησιμοποιούν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, από την Σχολική Επιτροπή του Δήμου Δελφών. Η κάλυψη των θέσεων έγινε κατόπιν προκήρυξης της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας .