Με ομόφωνη απόφαση του δημοτικού συμβουλίου, που λήφθηκε στην ειδική για το σκοπό αυτό συνεδρίαση της 1ης Φεβρουαρίου 2022, εγκρίθηκε ο προϋπολογισμός του Δήμου για το οικονομικό έτος 2022 καθώς και το Ολοκληρωμένο Πλαίσιο Δράσης (Ο.Π.Δ).
Το πιο σημαντικό στοιχείο του φετινού προϋπολογισμού, που χρήζει ιδιαίτερης μνείας και αποτυπώνει με πραγματικά δεδομένα στο έπακρο το σωστό προγραμματισμό και τη συστηματική δουλειά που έχει προηγηθεί, είναι το ύψος του που φτάνει τα 13.141.326,65 ευρώ, εκ των οποίων το 80% περίπου κατευθύνεται σε αναπτυξιακές δράσεις – επενδύσεις (μελέτες, έργα, προμήθειες πάγιου εξοπλισμού).
Είναι σαφώς ο μεγαλύτερος σε ύψος προϋπολογισμός στην ιστορία του Δήμου και ένας από τους μεγαλύτερους ανά τη χώρα, αν όχι ο μεγαλύτερος, συγκριτικά βέβαια με προϋπολογισμούς δήμων ανάλογου βεληνεκούς με του νησιωτικού Δήμου.
Περιλαμβάνει πολύ σημαντικές δράσεις που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα των αρμοδιοτήτων του Δήμου. Κάποιες απ’ αυτές βρίσκονται ήδη σε στάδιο υλοποίησης, όπως το μεγάλο έργο κατασκευής του υδρευτικού και αποχετευτικού δικτύου του οικισμού καθώς και η ενεργειακή αναβάθμιση των δημοτικών κτιρίων, ενώ μέσα στο 2022 αναμένεται η έναρξη υλοποίησης της κατασκευή της μονάδας του βιολογικού, του έργου της αναβάθμισης των δεξαμενών ύδρευσης και των αντλιοστασίων, της τοποθέτησης των υπόγειων συστημάτων συλλογής απορριμμάτων, της κατασκευή της κλειστής αίθουσας αθλητικών δραστηριοτήτων, τις προμήθειες οχημάτων και μηχανημάτων έργου κ.α.