Με πρωτοβουλία του Δημάρχου κ. Κλεάνθη Μανδαλιανού, ο Δήμος Κορδελιού – Ευόσμου σε συνεργασία με το Ουκρανικό Προξενείο, αναλαμβάνει την συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τη στήριξη του δοκιμαζόμενου λαού της Ουκρανίας.
Σύμφωνα με την Αντιδήμαρχο Κοινωνικής Προστασίας, Δημόσιας Υγείας και Πρόεδρο της ΔΗΚΕΚΕ κ. Φωτεινή Πεσματζόγλου Δεβετζή, η οποία με εντολή του Δημάρχου ήρθε άμεσα σε επικοινωνία με το ουκρανικό Προξενείο, η συγκέντρωση των ειδών θα γίνει από την Πέμπτη (3/3) έως την Πέμπτη (17/3), όλες τις εργάσιμες μέρες και ώρες, ως εξής:
ΣΗΜΕΙΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
1) Κοινότητα Ευόσμου
Πολιτιστικό Κέντρο Ευόσμου
Μ. Αλεξάνδρου 57
τηλ. 2310762400
2) Κοινότητα Ελευθερίου Κορδελιού
Δημοτικό Θεματικό Πάρκο Νεολαίας (ΘΕΠΑΝ)
Κατσαντώνη & Παπαδιαμάντη
τηλ. 2310700433
Είδη προς συλλογή:
Ιατροφαρμακευτικό υλικό
Παυσίπονα
Αντιφλεγμονώδη
Γάζες
Επίδεσμοι
Οινόπνευμα
Φυσιολογικοί οροί
Είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες)
Βρεφικές τροφές – παιδικά γάλατα
Είδη ατομικής υγιεινής & απορρυπαντικά
Γάλατα μακράς διαρκείας
Τρόφιμα μακράς διάρκειας Κονσέρβες
Δημητριακά
Παξιμάδια
Ζάχαρη
Ρύζι
Μακαρόνια
Όσπρια