Ο Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος, εξέδωσε συγχαρητήρια ανακοίνωση για την εκλογή του Ανδρέα Τσοπανάκη, ως Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κάρντιφ της Ουαλίας στον Τομέα της Χρηματοοικονομικής Επιστήμης.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του Δημάρχου:
«Με χαρά πληροφορηθήκαμε ότι ο Ανδρέας Τσοπανάκης του Γεωργίου και της Σταυρούλας από τη Μεσσήνη, εξελέγη παμψηφεί Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κάρντιφ της Ουαλίας στον Τομέα της Χρηματοοικονομικής Επιστήμης.
Είναι τιμή για τον Δήμο μας, η ανάδειξη επιστημόνων του τόπου μας στα ανώτατα ακαδημαϊκά αξιώματα, όπως η πρόσφατη εκλογή του Ανδρέα Τσοπανάκη ως Επίκουρου Καθηγητή σε ένα εκ των κορυφαίων ερευνητικών πανεπιστημίων της Βρετανίας και η αναγνώριση των ικανοτήτων του σε διεθνές περιβάλλον.
Η πρόοδός του καταδεικνύει την αξιοσύνη και την κατάρτισή του.
Τον συγχαίρουμε και του ευχόμαστε και εις ανώτερα».