Μεγάλη ήταν η ανταπόκριση των πολιτών στην Εθελοντική Αιμοδοσία που διοργάνωσε το Τμήμα Προστασίας και Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Πολιτισμού, Τουρισμού του Δήμου Καστοριάς, την Πέμπτη (14/4), στον χώρο του ΚΑΠΗ.
Η εθελοντική αιμοδοσία πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Καστοριάς και την συμμετοχή των Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών Καστοριάς, «Η Μελωδία της Καρδιάς», με σκοπό να ενισχύσει τις ανάγκες σε φιάλες αίματος που έχει το σύστημα υγείας.
«Θέλω να συγχαρώ τις υπηρεσίες της Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Καστοριάς που ανέλαβαν τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία και τους Συλλόγους που συμμετείχαν σε αυτήν με σκοπό να συγκεντρωθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποσότητα αίματος για να καλυφθούν οι ανάγκες των συνανθρώπων μας που, ειδικά για την εορταστική περίοδο του Πάσχα, είναι αυξημένες», δήλωσε ο Δήμαρχος Καστοριάς, Γιάννης Κορεντσίδης, από τον χώρο του ΚΑΠΗ, ευχαριστώντας όλους τους εθελοντές που υποστήριξαν τη δράση.